تبلیغات
بدون شرح - داوود رشیدی را خوب بشناسید
سه شنبه 31 خرداد 1390

داوود رشیدی را خوب بشناسید

• نوشته شده توسط: سالار عباسی

 

 

«داوود رشیدی» و همسرش، یك زوج ایده‌آل هستند، لازم نیست خیلی كارشناس باشی تا این را بفهمی؛ كافیست چند ساعت را با آن‌ها در منزل زیبا و گرم‌شان گذراند و رابطه عاشقانه‌شان را دید.1 نام و نام خانوادگی
داوود رشیدی متولد 1312 تهران
احترام برومند متولد 1326 تهران2 تاریخ ازدواج و تعداد سال‌هایی كه با هم زندگی كرده‌اید؟

سال 1347، ما توسط یكی از دوستان روزنامه نویس كه دوست صمیمی آقای رشیدی و با برادر من هم دوست بود آشنا شدیم. البته هیچ نیت و قصد قبلی در كار نبود و ما تصادفا با هم ملاقات كردیم. از آن زمان تا حالا 43 سال می‌گذرد.3 آیا در حال حاضر در تهران زندگی می‌كنید و خانم برومند هنوز مشغول به كار هستند؟

رشیدی:من و خانم برومند از اول ازدواج‌مان در تهران زندگی می‌كردیم و الان هم در تهران هستیم. با این‌كه اوایل ایشان كارهای تلویزیونی انجام می‌دادند اما بعدها به دلایلی غیر از ازدواج‌مان، نشد كه كار را به‌طور جدی ادامه دهد و بیشتر در منزل حضور داشت.4 اخلاق و خلق و خوی همسر شما در رابطه با مشكلات زندگی چگونه بوده است؟

رشیدی:به هر حال همه زندگی‌ها مشكلاتی دارند. یادم می‌آید اوایل انقلاب برای مدتی نه من و نه خانم برومند سر كار نمی‌رفتیم و مشكل داشتیم. البته این مشكلی كه می‌گویم از نظر مالی بود و نه احساسی و رابطه‌ای. . . اما اگر كسی از بیرون ما را می‌دید متوجه مشكلات‌مان نمی‌شد. از نظر ظاهری، هیچ تغییری اتفاق نیفتاده بود و مشكلات نتوانست رابطه ما را تحت‌ تاثیر قرار دهد. این قدر كه وقتی به آن فكر می‌كنم، خاطرات بدی یادم نمی‌آید. در واقع سخت بود اما بد نگذشت.
برومند: البته این را بگویم كه یكی از محاسن فوق‌العاده داوود این است كه اتفاقات و خاطرات بد یادش نمی‌ماند، این‌كه یادش نیست را جدی می‌گوید چون واقعا چیزهای ناراحت‌كننده در خاطرش نمی‌ماند. من از سال 58 و آقای رشیدی از سال 59 از تلویزیون بیرون آمدیم و دیگر كار نكردیم. به هر صورت برای آدم‌هایی مثل ما، این مسئله آسان نبود. آن موقع‌ پسرمان تازه دیپلم گرفته بود و دخترمان لیلی، تازه به دبستان می‌رفت. به هر حال هر تغییری، مثبت یا منفی، شرایط متفاوتی برای زندگی به‌وجود می‌آورد. آقای رشیدی گفتند آن موقع تنگدست بودیم، می‌خواهم این جمله را اصلاح كنم. به‌نظرم ما در تنگنا قرار داشتیم نه این‌كه تنگدست باشیم. ولی داوود همیشه می‌گفت كه ظاهر ما نباید این مشكلاتی كه داریم را فریاد بزند و باید حفظ ظاهر كنیم. اما به هر حال این دوران هم گذشت و همه چیز روی روال عادی افتاد. به هر حال ما همیشه مشكلاتی داشتیم. چون كار سینما و تلویزیون، خواه ناخواه باعث می‌شد كه آقای رشیدی خیلی وقت‌ها تهران نباشند. البته تئاتر به این دلیل كه در تهران متمركز بود از این نظر مشكلی به‌وجود نمی‌آورد. این‌ها طبیعتا كمی مشكل است. ولی به هر حال همه مشاغل، مشكلات خودشان را دارند ولی نباید فراموش كرد كه جذابیت‌های زیادی هم هست. شغل ما به‌طور خاص آن‌قدر جذابیت‌های رنگارنگ دارد كه اگر كسی علاقه‌مند باشد، سختی‌هایش را هم به جان می‌ خرد.

5 واكنش همسر/ شوهر شما نسبت به احساسات و علائق‌تان در ارتباط با مسائل زندگی چگونه و تا چه میزان قابل پذیرش است؟

برومند: به هر حال ما در دو خانواده متفاوت و شرایط متفاوت بزرگ شده‌‌ایم. مثلا من در ایران بزرگ شده‌ام و داوود در خارج از ایران. طبیعتا با هم متفاوتیم ولی از هم پرت نیستیم.
 اگر همسر من معتقد باشد كه مثلا من نباید با خواهرم رفت‌وآمد داشته باشم یا من چنین چیزی از او بخواهم قطعا باعث بروز مشكلاتی بین ما می‌شود. ما سر خیلی چیزها جروبحث می‌كنیم ولی از لحاظ عقاید فكری و روحی به‌شدت تفاهم داریم.6 آیا از سلیقه همسرتان در نظم و دكوراسیون داخلی خانه راضی هستید؟

رشیدی: چیدمان خانه سلیقه احترام است و اختلاف سلیقه ما در این مورد نهایتا به جای تابلوها ختم می‌شود. چیدمان خانه كار و سلیقه اوست و من بسیار تابع هستم. البته خانه ما هیچ وقت عجیب‌تر از جاهای دیگری كه زندگی كرده‌ام نبوده و به آن عادت داشته‌ام.
برومند: وقتی ازدواج كردم، بسیار جوان بودم. در خیلی از موارد و به‌خصوص دكوراسیون خانه بیشتر از این‌كه تحت‌تأثیر خانواده خودم باشم، از خانواده همسرم الهام گرفته‌ام. مثلا منزل خواهر آقای رشیدی، بسیار زیبا تزئین شده است و من گاهی یك دفعه می‌فهمم كه دارم خانه را مثل او درست می‌كنم. یا خانه پدرش بسیار زیبا و كلاسیك بود و من خیلی دوست داشتم و همیشه آن خانه در ذهنم هست.7 آیا سلیقه شوهرتان را در انتخاب لباس و آرایش و روی‌هم‌رفته سرووضع ظاهری‌اش می‌پسندید؟مثال بزنید.

 برومند: توصیه‌های من راجع به ظاهر آقای رشیدی گاهی پذیرفته می‌شود و گاهی نه. خیلی وقت‌ها قبول می‌كند ولی وای به روزی كه روی دنده لج بیفتد! مثلا گاهی پیش می‌آید كه می‌گویم:«لباس‌ها و كفشت قهوه‌ایست، جورابت مشكی. جورابت را عوض كن.» می‌گوید: «نه همینی كه من الان پوشیده‌ام خوب است، تو چه كار داری؟ من دیگه حوصله ندارم، اذیتم نكن.» ولی معمولا به‌نظر من احترام می‌گذارد و حتی با هم برای خرید لباس می‌رویم. من هم اگر او لباس‌هایم را دوست نداشته باشد یا حتی مِن مِن كند، لباس‌هایم را تغییر می‌دهم.


8 در صورت بروز اختلاف سلیقه یا عقیده شوهر/همسرتان چگونه با مشكل پیش آمده روبه‌رو می‌شوید؟

رشیدی: ما هیچ وقت در مورد مسائل مهم و بزرگ با هم اختلاف نظر و عقیده نداشته‌ایم. چیزهای كوچك و پیش پا افتاده‌ای بوده كه این تفاوت‌ها هم برای همه زن و شوهرها پیش می‌آید. ما هیچ وقت دعوا به آن معنا كه كاسه بشقاب بشكنیم، نداشته‌ایم. همیشه همه چیز دوستانه و منطقی حل شده است. هیچ كدام از ما، هیچ وقت به فكر این نبوده كه آخر بحث برنده شود یا بخواهد ثابت كنیم حق با من است. درگیری مهمی كه ما را اذیت كند واقعا وجود نداشته است. من كه حتی به یاد ندارم در دوران جوانی هم من یا خانم برومند سر احساسات یا علایق مختلف‌مان با هم درگیر شویم، چه برسد به حالا.
برومند: چیزی نبوده كه من دوست داشته باشم و او بدش بیاید. مثلا من بدم می‌آید كه همسرم سر زده با چند نفر از دوستانش به خانه بیاید اما واقعا او چنین كاری نمی‌كند. ولی پیش می‌آید كه سلیقه‌های‌مان در مورد بعضی چیزها متفاوت باشد، مثلا داوود، عاشق موسیقی كلاسیك است و من موسیقی سنتی دوست دارم. اما نه من و نه او، از شنیدن موسیقی‌های مورد علاقه دیگری ناراحت نمی‌شویم. این مسائل كوچك و جزئی و گذرا هستند در واقع اصلا مسئله نیستند.9 آیا از همكاری همسرتان در انجام امور منزل راضی هستید؟

رشیدی: حتما، چون من كه كار خاصی انجام نمی‌دهم و مدیریت خانه با ایشان است. من فقط در شلوغ كردن و ریخت و پاش كردن خانه كمك می‌كنم!
برومند:من اصلا توقع كمك ندارم. ولی او هم اگركاری از دستش بر بیاید انجام می‌دهد. به هر حال از اول خیلی به این كمك كردن عادت نكرده كه خرید كند یا كارهای خانه را انجام دهد. خیلی هم وقت نداشته. ولی اگر كاری از او بخواهم، تقریبا انجام می‌دهد، مثلا اگر بگویم یك كیلو گوجه بخر، 2 كیلو خیار می‌خرد! چون من كار بیرون نمی‌كنم و خانه هستم، مسئولیت این‌جور كارها بیشتر با من است.10 آیا همسر شما در برگزاری مهمانی‌ها و جشن‌های خانوادگی و مناسبت‌های خاص سنگ تمام می‌گذارید؟

برومند: من عاشق مهمانی گرفتنم ولی الان خیلی خسته می‌شوم. ضمن این‌كه شغل داوود و خیلی از آدم‌هایی كه ما با آن‌ها رفت‌وآمد داریم، چندان حساب و كتاب ندارد و نیمشود ساعت مشخصی برای آن تعیین كرد و وقت‌های‌مان، سخت با هم جور می‌شود. من الان راضیه خواهرم را 3 ماه است كه ندیده‌ام. ولی آن زمان‌ها وقتی تازه ازدواج كرده بودیم و در خانه پدر شوهرم در شمیران زندگی می‌كردیم، جمعه‌ها همه می‌دانستند كه ما خانه‌ایم و هركسی كه بخواهد، می‌تواند بیاید دیدن ما. خدا مادر آقای رشیدی را رحمت كند، همیشه جمعه‌ها برای 50-60 نفر غذا درست می‌كرد. دوستان اسم آن جا را گذاشته بودند داوودیه!
رشیدی: من اهل خانه‌ام و ترجیح می‌دهم كه به خانه‌ام بیایند نه این‌كه من بروم. خانم برومند خیلی وقت‌ها دوستان قدیم مرا دعوت می‌كند و واقعا در این مورد هوای من را دارد.11 از نحوه تماس همسرتان با اعضای فامیل و همكاران و دوستان راضی هستید؟

برومند: بله. در جریان كارهای دوستان همكارش هست ولی چون اعتقاد دارد تلفن برای كارهای ضروری ساخته شده، معمولا كوتاه حرف میزند.
رشیدی: خیلی! بعضی وقت‌ها نیم ساعت با تلفن حرف می‌زند!12 در یك جمع‌بندی كلی بگویید چه مسئله‌ای باعث شده تا همسرتان را به عنوان همسر ایده‌آل معرفی كنید؟

رشیدی: محبت و آرامش و احترامی كه ما برای هم قائلیم رابطه ما را نگه داشته است. هر وقت كه من كاری را شروع می‌كنم، می‌بینم كه خیلی جاها احترام به اندازه من، به كار اهمیت می‌دهد و برای آن دلواپس و نگران است. من سعی می‌كنم كه مشكلات كارم را به خانه نیاورم ولی همسرم به هر حال ناراحتی‌ها و نگرانی‌هایم را حس می‌كند و دركم می‌كند.
برومند: اصل رابطه ما بر دوست داشتن و عشق استوار است و درك متقابل كه همه، آن را داریم. من، همه سعیم را می‌كنم كه داوود را درك كنم و راضی نگهش دارم. او هم هیچ وقت چیزی را به من تحمیل نمی‌كند و با من صادق است.

 

 

 


نظرات() What do you do for a sore Achilles tendon?
جمعه 10 شهریور 1396 11:37 قبل از ظهر
What a material of un-ambiguity and preserveness of precious familiarity concerning
unexpected feelings.
Shawnee
یکشنبه 24 اردیبهشت 1396 11:00 بعد از ظهر
Hello, i feel that i noticed you visited my weblog thus i got here to go back the want?.I'm trying to find things
to improve my web site!I assume its good enough to
make use of some of your concepts!!
BHW
جمعه 1 اردیبهشت 1396 08:19 بعد از ظهر
Hey there! I know this is sort of off-topic but I had to ask.
Does building a well-established blog such as yours take a
massive amount work? I am brand new to blogging but
I do write in my journal on a daily basis.
I'd like to start a blog so I will be able to share my
experience and views online. Please let me know if you have any recommendations or tips for new aspiring bloggers.
Thankyou!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر